Zadatek czy zaliczka

Oto jest pytanie 🙂

Ile razy słyszałaś, że ktoś chcę w poczet do zawartej umowy opłacać zadatek, a innym razem słyszysz o zaliczce? Zastanowiłaś się kiedyś czy to tylko terminologia czy ma to jakieś prawne konsekwencje? Sprzedając torty, wykonując usługi wykonania słodkich stołów itp. musisz wiedzieć z czym wiąże się jedno, a z czym drugie. Ponieważ mimo iż wydawać by się mogło, że to tylko słownictwo- to są dwie różne rzeczy i dobrze wiedzieć na czym polegają różnice.
Opiszę to najprościej jak się tylko da, aby nie brzmiało to zbyt prawniczo wink

 

Obie formy przedpłat nie mogą być w wysokości finalnie ustalonej kwoty i muszą stanowić tylko jej część.

ZALICZKA

Jest mniej zobowiązująca niż zadatek i nie ponosi za sobą takich skutków prawnych. Pobierając zaliczkę w poczet wykonania usługi godzisz się na to, że klient może zrezygnować z Twojej usługi bez podawania przyczyny, a Ty zobowiązana jesteś do oddania całej jej wartości. Więc ta forma przedpłaty nie chroni Ciebie jako wykonawcy usługi.

ZADATEK

Kiedy w poczet wykonanej usługi decydujesz się pobierać zadatek to w przypadku rezygnacji klienta z usługi nie musisz oddawać jemu wpłaconej kwoty.

Ale uważaj- zadatek chroni także klienta. Ponieważ w momencie kiedy to Ty jako sprzedawca jesteś osobą rezygnującą z umowy i usługa nie zostaje wykonana (z Twojej winy) to musisz oddać klientowi dwu krotność opłaconego zadatku (o ile umowa nie stanowi inaczej). Zatem jest to forma przedpłaty chroniąca obie strony.

Zatem jakie wnioski? W przypadku naszego słodkiego zawodu polecam pobierać zadatki. A jeśli po tym wpisie stwierdzasz, że faktycznie ma sens to co tutaj pisze i przechodzisz od teraz z zaliczek na zadatki to moja rada: pilnuj się sama co jak nazywasz wink Wiadomo, na początku po zmianie nie jest łatwo pobierać ,,zadatki” jeśli do tej pory pobierałaś ,,zaliczki” dlatego łap się za słówka 😉 A w momencie kiedy klient nieświadomie powie/napisze coś na temat zaliczki (których już nie pobierasz) to koryguj i wyprowadzaj z błędu tłumacząc, że klient będzie opłacał ZADATEK smile Ale w umowie, którą zawierasz (bo zawierasz prawda?) będziesz miała to sprecyzowane i klarownie napisane.

Napisz w komentarzu co o tym myślisz i czy pobierasz zadatki czy zaliczkę?

Tort z Tobą!       

opublikowano:2020-03-28 14:14:17 | aktualizacja:2020-07-09 23:42:01

1 komentarz

  1. SłodKama

    Zadatek!
    Ale dopiero od momentu gdy ktoś mi właśnie wyjaśnił różnicę 😉
    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czuj się tutaj jak u siebie

i częstuj się wiedzą.

zbieram ciasteczka – polityka prywatności | realizacja: ALE Pomysł!

Czuj się tutaj jak u siebie i częstuj się wiedzą.

zbieram ciasteczka – polityka prywatności
realizacja: ALE Pomysł!